TurkMSIC Aile ve Sosyal Politikalar Bakanıyla Görüştü

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın, üyeleri arasında Türk Tıp Öğrencileri Birliği’nin de bulunduğu “Çocuk Gelinlere Hayır Platformu”nun temsilcilerini kabul ettiği toplantıya birliğimizi temsilen Enes Akdan katıldı.

Toplantıda, çocuk ihmal ve istismarı konusunda görüşülen kanun tasarısı ve Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM) bünyesinde kurulan, “Erken Evlilikleri Önleme Birimi”nin çalışma esasları konuşuldu. İslam, çocukların hak ve özgürlüklerini ellerinden alan çocuk evlilikleri gibi yanlış bir gelenek ile mücadele edilmesi konusunda geleneklerin tamir edilmesini bekleyemeyecek kadar çabuk hareket edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Bu konuda Bakanlık olarak gerekenler hakkında ellerinden geleni yapacaklarını ve çocuk evlilikleri ile mücadele konusunda çalışırken Çocuk Gelinlere Hayır Platformu ile işbirliğine açık olduklarını belirtti.

Görüşmeyle ilgili ayrıntılara ulaşmak için: http://www.aile.gov.tr/tr/26660/Bakan-Islam-Cocuk-Gelinlere-Hayir-Platformu-ile-bir-araya-geldi

Basından linkler;

http://www.haberler.com/bakan-islam-cocuk-gelinlere-hayir-platformu-5591458-haberi/
http://yenisafak.com.tr:999/politika-haber/cocuk-gelinler-icin-cozum-egitim-27.1.2014-613877
http://www.timeturk.com/tr/2014/01/27/cocuk-gelinler-icin-cozum-egitim.html#.Uuag4xBajIU
http://gundem.milliyet.com.tr/erken-evliliklerle-mucadele/gundem/detay/1827302/default.htm