İnsan Hakları ve Barış Gönüllülerinden Üniversite Hastanelerinde Yardım Kampanyası

Türk Tıp Öğrencileri Birliği İnsan Hakları ve Barış Çalışma Kolu gönüllüleri üniversite hastanelerinde yardım kampanyası düzenledi!

İnsan Hakları ve Barış Çalışma Kolu (SCORP)’nun sosyal sorumluluk ve ekonomik eşitlik parolasıyla ocak ayında yola çıktığı yardım kampanyasında, birliğimize üye bulunan üniversite hastanelerinin pediatri servislerinde yatan miniklerimizin, kocaman kalplerinden çıkan resimler, takvim haline getirildi. Satışa sunulan bu takvimlerden elde edilen gelir ise hocalarımız aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelere verildi.

Bizler, her insanın eşit yaşama hakkına sahip olması gerektiğini savunan tıp öğrencileri olarak ‘ihtiyaç sahibi olan ailelere nasıl yardımcı olabiliriz?’ düşüncesiyle hareket ederek, birliğimizin ulusal anlamda ilk kez bu yıl yaptığı ve üye birliklerimizin 15’inin katkısının olduğu bu kampanyayı tamamladık.

Kampanyamız öncelikle fakülte dekanlıklarından gerekli izinlerin alınması ve çocuk hastaya yaklaşım eğitimlerinin verilmesiyle başladı. Sonrasında gönüllülerimiz hastanede yatan çocuk hastalarla eğlenceli vakitler geçirip onlara moral vererek düzenlenen resim yarışmalarıyla beraber resimler çizdirdiler. Sonra toplanan bu resimlerden masa ve duvar takvimleri oluşturuldu. Basım işlemlerinden sonra bu takvimlerin satışları okullarımızda gerçekleştirilerek elde edilen gelirler hocalarımız aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelere bağışlandı.

Her yerel birliğe 200 adet olmak üzere kampanyaya katılan 15 yerelle beraber tıp fakültesi öğrencisi ve hocalarımızdan oluşan 3000 kişiden bağış toplandı. Bağışın büyük bir kısmı ailelere verildi. Gelirin diğer kısmıyla ise çocuklara kıyafetler ve kitaplar alındı, LÖSEV’in “Bir Tuğla da Sen Koy” projesine bağışta bulunuldu.

Kampanyamıza katkıda bulunan Akdeniz Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği,  Bezmialem Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği,  Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği,  Ege Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği,  Fırat Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği,  Gazi Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği,  Gaziantep Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği,  Hacettepe Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği,  İstanbul Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği,  Kırıkkale Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği,  Kocaeli Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği,  Marmara Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği,  Mersin Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği,  Trakya Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği,  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği’ne teşekkür ediyoruz.