Eliminating Female Genital Mutilation in Europe

Değerli Tıp Fakültesi Öğrencileri,

Avrupa Parlamentosu'nun verilerine göre, Avrupa’da 500.000 kadın sünneti ile yaşamakta olup, yılda 180.000 kadın da kadın sünneti riski altındadır. Aynı zamanda kadın sünneti, Birleşmiş Milletler (UN) tarafından kadın haklarının ihlali ve çocuk istismarı çeşitlerinden biri olarak görülmektedir.

1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe giren Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi ile de Avrupa’da kadın sünnetinin ele alınması ve kız çocuklarının bu durumda korunması, desteklenmesi olgularını devletler kabul etmiştir.

Bunların ışığında 20 Ocak 2015 tarihinde yapılacak bir sempozyum ile Avrupa’daki kadın sünneti olgusu derin bir şekilde incelenecek; sorunlar, uzmanlık sistemleri ve sağlık etmenleri konuşulacaktır.

İlgili gönüllülerimizin 01.11.2014 tarihine kadar motivasyon mektuplarını ve özgeçmişlerini nora@turkmsic.net’e iletmeleri gerekmektedir.

Önemli Not: Türkçe motivasyon mektubu ve özgeçmiş gönderecek gönüllülerimizin İngilizce düzeyleri ile ilgili açıklama yapmalarını veya İngilizce düzeylerini belirten bir belge göndermelerini önemle rica ederiz.

Kolaylıklar,

Ahmet Melih ERDOĞAN
Üreme Sağlığı Çalışma Kolu Yöneticisi (‘13-’14/’14-‘15)